13 najčastejších otázok o alkoholizme
1. Čo je alkoholizmus?
Alkoholizmus, takisto označovaný ako závislosť na alkohole, je choroba ktorá v sebe zahŕňa nasledovné symptómy:
- Túžba, silná potreba alebo nutkanie po alkohole
- Strata kontroly – neschopnosť prestať piť alkohol
- Fyzická závislosť – abstinenčné príznaky, ako nevoľnosť potenie, triaška, alebo úzkosť
- Zvyšovanie tolerancie potreba piť neustále väčšie množstvo alkoholu.
2. Je alkoholizmus choroba?
Áno, alkoholizmus je choroba. Túžba po alkohole, ktorú pociťujú alkoholici môže byť tak silná ako túžba po jedle alebo vode. Alkoholik neprestáva piť aj napriek vážnym rodinným a zdravotným problém prípadne pri problémoch so zákonom.
Ako mnohé iné choroby, alkoholizmus je chronické ochorenie, čo znamená, že môže pretrvávať počas celého života, zvyčajne má predvídateľný priebeh a symptómy. Riziko rozvoja alkoholizmu nezávisí len od génov daného človeka, ale aj od jeho životného štýlu.
3. Je alkoholizmus dedičný?
Výskumy ukazujú že riziko rozvoja alkoholizmu je naozaj väčšie v rodinách. Dedičné gény človeka čiastočne vysvetľujú tento vzor, ale životný štýl je neopomenuteľným faktorom.
Pamätajte, že riziko nie je osud. Len preto, že alkoholizmus inklinuje k pôsobeniu v rodinách, neznamená to, že dieťa, ktorého rodičia sú alkoholici bude automaticky alkoholikom. Niektorí ľudia rozvíjajú alkoholizmus aj napriek tomu, že v ich rodine nemá nikto problém s pitím.
4. Je možné sa úplne vyliečiť z alkoholizmu?
Nie, alkoholizmus nie je možné vyliečiť úplne. Dokonca aj keď alkoholik nepije dlhú dobu, on alebo ona stále môžu trpieť relapsom, čiže obnoveným záchvatom. Najbezpečnejšie pre väčšinu ľudí trpiacich alkoholizmom je ak nepijú vôbec.
5. Je možné alkoholizmus liečiť?
Áno, alkoholizmus je možné liečiť. Pri liečebných programoch sa okrem odborného poradenstva využívajú aj lieky ako pomoc ľuďom prestať s konzumáciou alkoholu. Liečba pomohla mnohým ľudom prestať piť a znovu im vybudovať život.
6. Je liečba alkoholizmu účinná?
Liečenie alkoholu je účinné v mnohých prípadoch. Ale rovnako ako u iných chronických ochorení ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, alebo astma, aj pri liečení alkoholizmu existujú rôzne úrovne úspechu.
7. Musí byť človek alkoholik, ak má ťažkosti?
Nie. Alkoholizmus je len určitý typ problému s alkoholom. Nadmerné pitie alkoholu môže byť takisto škodlivé. Človek môže nadmerne užívať alkohol a pritom ešte nemusí byť alkoholik - to je vtedy ako on, alebo ona pijú príliš veľa alebo príliš často, ale ešte nie sú závislí na alkohole.
8. Ako spoznám či má niekto problém?
Odpovede na nasledovné štyri otázky vám môžu pomôcť zistiť či vy alebo váš známy máte problém s pitím:
- Máli ste pocit, že by ste mali obmedziť vaše pitie?
- Nahnevali vás niekedy ľudia tým, že kritizovali vaše pitie?
- Cítili ste sa zle alebo previnilo ohľadom pitia alkoholu?
- Museli ste sa napiť alkoholu hneď ráno aby ste sa upokojili alebo zbavili opice?
Ak aspoň jedna odpoveď znela ÁNO, naznačuje to možné problémy s alkoholom. Viac ako jedná kladná odpoveď znamená, že je vysoko pravdepodobné, že problém existuje. Ak si myslíte, že vy alebo niekto koho poznáte môže mať problémy s alkoholom, je dôležité v blízkej dobe navštíviť lekára alebo iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Môžu vám pomôcť zistiť či problém existuje a stanovia plán najlepšieho postupu do budúcnosti.
9. Aká je bezpečná úroveň pitia?
Pre väčšinu dospelých sa za primeranú mieru konzumácie alkoholu považujú 2 alkoholické nápoje za deň u muža a jeden alkoholický nápoj denne u ženy (pričom jeden nápoj sa približne rovná 355 ml piva alebo vína).
10. Kto by rozhodne nemali piť alkohol?
- Ženy, ktoré sú tehotné alebo sa snažia otehotnieť
- Ľudia, ktorí majú v pláne šoférovať motorové vozidlá
- Ľudia, ktorí užívajú lieky či už na lekársky predpis alebo bez neho
- Ľudia, ktorým sa po konzumácii alkoholu zhoršuje zdravotný stav
- Zotavujúci sa alkoholici
- Mladiství do veku 18 rokov
11. Je bezpečné piť počas tehotenstva?
Nie, alkohol môže poškodiť dieťa matky, ktorá pije počas tehotenstva. Hoci najväčšie riziko je u detí , ktorých matky pijú vo veľkých množstvách a dlhodobo, nie je zatiaľ jasné či existuje vôbec bezpečná úroveň alkoholu počas tehotenstva.
Škody spôsobené užívaním alkoholu počas tehotenstva zahrňujú množstvo problémov fyzických, ale aj ťažkosti v správaní a učení u detí.
12. Má alkohol iný vplyv na ženy?
Áno, alkohol pôsobí na ženy inak ako na mužov. Ženy bývajú zvyčajne viac „podlomené“ ako muži po vypití rovnakého množstva alkoholu, dokonca aj vtedy ak uvažujeme o rozdieloch v telesnej hmotnosti. To je z dôvodu, že ženské telo obsahuje menej vody ako mužské. Pretože alkohol sa premieša s vodou v tele, určité množstvo alkoholu sa stane viac koncentrovaným v ženskom tele než v mužskom. Inými slovami, je to, ako keby ste pridali rovnaké množstvo alkoholu do oveľa menšieho vedra s vodou. To je aj dôvod, prečo sa ženám odporúča nižší limit konzumácie alkoholu ako mužom.
13. Je alkohol dobrý pre srdce?
Štúdie ukázali, že ľudia ktorí konzumujú alkohol s mierou majú menšie predpoklady, že zomrú na niektorú z rôznych chorôb srdca, ako tí ľudia, ktorí nepijú žiaden alkohol, alebo tí čo ho pijú príliš.
Ak ste abstinent, nemusíte začať piť výlučne v prospech vášho srdca. Môžete ho chrániť cvičením alebo jedlom, ktoré má nízky obsah tuku. A ak ste tehotná, plánujete otehotnieť, diagnostikovaná ako alkoholička, alebo máte iné zdravotné problémy, ktoré by vám mohli ublížiť nemali by ste piť vôbec.
Nadmerné pitie alkoholu môže skutočne zvýšiť riziko zlyhania srdca, mŕtvice a vysokého krvného tlaku, rovnako môže tiež spôsobiť iné zdravotné problém, ako napríklad cirhózu pečene. Preto pite s mierou.