Muži a alkoholizmus – odporúčanie pre ženy

V článku muži a alkoholizmus, sme sa už tejto témy trocha dotkli. Teraz si povieme viac o tom ako postupovať:

 

 1. Ak Váš partner veľa pije, nedúfajte, že si to sám uvedomí a dostane rozum. Existujú síce aj také prípady, ale tých je minimum. Zakročte teda čo najskôr a šance na úspech sa tým zvýšia.
   
 2. Neakceptujte sľuby, ale vyžadujte činy. Ak to nezvláda sám pomôžte mu vyhľadať pomoc.
   
 3. Iba po dobrom sa nič nevyrieši. Vysvetľovanie, prosby a podpora nefungujú samostatne, ale iba v kombinácií s nátlakom. Ponúknite partnerovi pomoc, v období kedy nepije buďte k nemu dobrá, avšak keď pije buďte nekompromisne tvrdá.
   
 4. Rozmyslite si dobre postup a buďte dôsledná pri jeho dodržiavaní. Ak date ultimátum musíte byť pripravená ho aj splniť. Napríklad ak poviete : „Ak sa zas napiješ, odsťahujem sa!“, tak v prípade, že zistíte partnerovu konzumáciu alkoholu musíte sa zobrať a skutočne odísť (vrátiť sa môžete vždy ). Najhoršie je prázdne vyhrážanie, na ktoré si partner zvykne a nebude Vás brať vážne.
   
 5. Vyhľadajte špecializovanú pomoc. V určitej fázy sama pochopíte, že je toho na Vás už moc, budete bezradná a unavená. Vaše okolie Vás podporuje, môžete to s nimi do nekonečna riešiť, každý Vám radí niečo iné, všetci poznajú Vaše rodinné intimity. Nájdite si poradenskú inštitúciu, ktorá sa Vám javí ako dobrá a pre podporu a radu choďte tam. Pokiaľ pijúci partner s vami chodiť do poradne odmietne (čo je veľmi pravdepodobné), tak choďte sama.
   
 6. Alkoholik sa musí liečiť, ale sám to nevládne. Prinúťte ho k liečbe všetkými možnými prostriedkami, nie je zakázaná ani ľstivosť alebo násilie (dotiahnite ho k lekárovi so zámienkou dákeho iného zdravotného problému – napr. stav pečene, zapojte jeho rodinu ak má z nej rešpekt, v najhoršom neváhajte zavolať záchranku a nechajte ho odviesť). Veľa alkoholikov tvrdošijne odmieta urobiť prvý krok, ale už keď sa dostanú pod starostlivosť zdravotného systémuochotný liečbu akceptovať a často cítia aj uľahčenie, že sa to vyriešilo nejako za nich.
   
 7. Ak dodržujete predchádzajúce bodu a rozhodli ste sa pomôcť v maximálnej možnej miere, pripravte sa v duchu na to, že všetky snahy môžu byť márne. Jedného dňa nastane bod, kedy si to uvedomíte. Potom máte dve možnosti: Akceptovať ho i s jeho pitím, alebo ho opustiť. Sú ženy, pre ktoré má partner takú cenu, že ho berú aj s jeho alkoholizmom (geniálny umelec, milionár, osudový muž). Pre tieto je potom najlepšie sa s jeho pitím naučiť žiť a iba minimalizovať následky. Pre väčšinu žien je alkoholik ale neznesiteľný. Neodkladajte rozchod do nekonečna. Ženy, ktoré opustili alkoholika zvyčajne neskôr neľutujú toho, že ho opustili, ale toho že tak neurobili skorej. Rovnako tak aj deti alkoholikov to vidia ako lepšiu možnosť vyrastať bez otca ako v nefunkčnej rodine.